Jesteś w
Strona Główna > Technologia HP > Innowacyjne drukarki HP Latex III generacji

Innowacyjne drukarki HP Latex III generacji

Film „HP Latex 300 series: curing and media management innovations” pokazuje porcję innowacji, którą oferuje III generacja technologii HP Latex w obrębie m.in. głowic i atramentów. Jedną z nowości jest optymizer, który jest swoistym sekretem jakości druku. Dzięki niemu kolory tuszy lateksowych dają niesamowitą jakość pomimo znacznej prędkości druku. Optymizer traktowany jest w druku jak normalny tusz, który polepsza jego jakość. Jednak jego zużycie jest niewielkie. Użytkownik sam może zdecydować czy korzystać z optymizera czy nie, jednak specjaliści HP zdecydowanie rekomendują jego stosowanie przy wszystkich wydrukach.

Kolejną nowością zastosowaną w atramentach III generacji jest tzw. anti-scratch agent – substancja, która znacznie zwiększa odporność wydruków na tarcie/zarysowanie. Odbywa się to poprzez naniesienie substancji w formie cienkiego filmu ochronnego. W prezentowanym filmie zaprezentowano prosty test zarysowania paznokciem próbek standardowych oraz wydrukowanych na urządzeniu III generacji, w którym jednoznacznie potwierdzono zalety systemu anti-scratch.

W filmie omówiono także nowe głowice. Każda drukarka serii 300 posiada ich aż 6 sztuk. Zaprojektowano je w specjalny sposób, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałej niskiej temperatury głowicy. Im wyższa jest temperatura tym większa jest objętość wyrzucanej kropli tuszu i tym gorsza jest jakość wydruku. W głowicach trzeciej generacji problem z grzaniem się głowic nie występuje dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałej, wysokiej jakości podczas drukowania nawet bez przerw.

Większa prędkość druku wymusiła konieczność skonstruowania systemu przyspieszającego utrwalanie atramentu. Założono, że wydruk musi być suchy od razu po wyjściu z drukarki w przeciwnym wypadku spowoduje występowanie wiele problemów w codziennym użytkowaniu drukarki. Dzięki technologii atramentów HP Latex nie jest konieczne stosowanie wysokiej temperatury nadmuchu co wpływa na energooszczędność drukowania. W filmie ekspert szczegółowo omawia także tricki jakie zastosowano w tworzeniu wydajnego modułu dosuszającego.

Zaletami urządzeń z serii 300 jest także możliwość zastosowania szerokiej gamy mediów do druku. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas druku nie jest stosowana wysoka temperatura – ta dla wielu mediów jest niekorzystna. HP Latex drukują na wielu nośnikach (w tym najtańszych) takich jak winyl, tekstylia, płótno, papier, folia i tanie materiały niepowlekane oraz rozpuszczalne.

Jakie są zalety urządzeń III generacji w aspekcie świata cyfrowego, w którym żyjemy? Z założenia urządzenia, które nas otaczają wpływają na polepszenie komfortu życia. Firma HP nie mogła pominąć tego aspektu podczas projektowania najnowszej serii urządzeń. W urządzeniach serii 300 znajdziemy duży kolorowy dotykowy wyświetlacz, który działa podobnie jak te zastosowane w tabletach lub smartfonach. Ekrany tego typu dostarczają wiele informacji przez co ułatwiają pracę z urządzeniem np. kody QR, pod którymi kryją się linki do stron z pomocą. Wystarczy je zeskanować smartfonem – to takie proste. Ponadto urządzenia podłączone są do sieci komputerowej co ułatwia aktualizację oprogramowania lub wgrywanie profili mediowych.

Dlaczego warto poznać zasadę działania układu RIP (raster image processor), który zamienia informacje obrazu cyfrowego na komendy zrozumiałe dla drukarki? Ten skomplikowany system ma bardzo duży wpływ na jakość wydruku. System RIP zastosowany w drukarce porównywany jest do kontrolera kierowcy Formuły 1 – jest o wiele bardziej skomplikowany niż np. manipulator domowej platformy do gier wideo. W drukarce udoskonalono także system zarządzania kolorami. Modele 360 i 370 maja wbudowany spektrofotometr natomiast 310 i 330 densytometr. Oba rodzaje sensorów odpowiadają za automatyczną kalibrację kolorów (tworzone są profile ICC). Ten system jest szczególnie ważny dla drukarni używających wielu maszyn – dzięki temu obraz wydrukowany na każdej z nich będzie miał dokładnie te same kolory.

Do Góry
[Wow-Modal-Windows id=1]